loader
29 اسفند 1401 - 15:23

کارآفرینی برای 160 نفر با گُلِ مُحمدی/ اسانس 18 درصد بالاتر نبست به تولیدات کاشان

فعال عرصه کشاورزی با بیان اینکه هر هکتار ۶ تا ۸ تن گل می‌دهد و اگر بحث اسانس را در نظر بگیریم تقریبا یک کیلو تا 1.250 کیلو گرم اسانس خالص می‌دهد که نسبت به شهرستان‌های طارم و ماهنشان ۶۵ درصد بیشتر است، گفت: این در حالی است که اصل اسانسی که در این منطقه استخراج می‌شود به خاطر وضعیت جوی، نسبت به اسانس کاشان ۱۸ درصد بالاتر است.

به گزارش خبرگزاری فارس از زنجان، گل محمدی، یکی از گیاهان استراتژیک بومی ایران است که کشت و کار این گیاه خوش بو و خوش عطر در زمین‌های کشاورزی خیلی از مناطق کشورمان مورد توجه قرار می‌گیرد به ویژه در مناطقی که با محدودیت آب مواجه است به راحتی کشت و کار این گیاه انجام می‌شود.

گلاب یکی از فرآورده‌های است که از گل محمدی استخراج می‌شود و در کنار گلاب، اسانس و روغن گل محمدی هم قابل استخراج گیاه است، برداشت این محصول معمولا از اوایل اریبهشت‌ماه آغاز می‌شود.

درست است که در فصل کشت و همین طور در فصل برداشت گل محمدی قرار نگرفته‌ایم و شاید نوشتن گزارشی با این موضوع آن هم در این فصل چندان چنگی به دل نزند اما ماجرا از این قرار است که آقای «حسین بابایی» یکی از بهره برداران این محصول در  استان زنجان در شهرستان سلطانیه است که درصدد است مشکلش تا برداشت این محصول یعنی تا خرداد‌ماه سال آینده حل و فصل شود.

بابایی چند سالی است که به کشت گل محمدی در شهرستان سلطانیه روی آورده است، به گونه‌ای که حدود ۴۰  هکتار از دشت سلطانیه را به کشت گل محمدی اختصاص داده است.

وی که کشت گل محمدی در شهرستان سلطانیه را به ۴۰ هکتار رسانده است، در این زمینه به خبرنگار فارس می‌گوید: تقریبا ۳۰ هکتار زمین آماده است که به این ۴۰ هکتار اضافه شود، ولی متاسفانه به دلیل نبود واحد فرآوری این مقدار زمین بلاتکلیف مانده است.

 

گلابگیری در طارم مقرون به صرفه نیست

بابایی با بیان اینکه که برای گلابگیری و اسانس از این محصول، به یک واحد فرآوری مستقر در منطقه احتیاج داریم، عنوان کرد: به دلیل نداشتن واحد فرآوری، امسال برای گلابگیری به طارم مراجعه کردم، ولی با توجه به بعد مسافت و در پی آن افت وزن گل، گلابگبری در طارم برای ما مقرون به صرفه نبود.

مدیرعامل شرکت تعاونی مینو دشت اشراق در ادامه با بیان این مطلب که این منطقه به دلیل وضعیت آب و هوایی، مستعد پرورش این گیاه است و حتی در روستاهای«سنبل آباد» و «ویر» نیز امکان کشت وجود دارد، ولی توجه مسوولان را می طلبد، افزود: اگر بتوانیم مجوز فرآوری اخذ کنیم، هم اشتغالزایی بیشتر می‌شود و هم اینکه خام فروشی اتفاق نمی‌افتد.

وی با انتفاد از مسوولان جهاد کشاورزی شهرستان سلطانیه، ادامه داد: متاسفانه مسوولان جهاد کشاورزی منطقه تا به امروز همکاری نکرده و اذعان داشتند که که این قسمت از زمین‌ها باغ شهر است.

بابایی اضافه کرد: متاسفانه دیدگاه مسوولان جهاد کشاورزی شهرستان به این موضوع خیلی ضعیف است اما با توجه به تغییر کاربری زمین و ایجاد اشتغالزایی متوجه شدند که بحث کشت گل محمدی در این منطقه آن هم با چنین شرایط جوی، شدنی است.

وی به افتتاح پارک مالیات که با حضور مسوولان کشوری و استانی در شهرستان سلطانیه افتتاح شد اشاره و اضافه کرد: مسوولان شهرستان در روز افتتاح پارک مالیات قول صدور مجوز فرآوری را داده‌اند اما فعلا چند روزی که از این صحبت می‌گذرد و اتفاق خاصی نیافتاده است.

موضوع صدور مجوز واحد فرآوری گیاه گل محمدی در منطقه سلطانیه را از مدیر صنایع تبدیلی و غذایی جهاد کشاورزی استان زنجان جویا شدیم.

مظفر یوسفی پور، مدیر صنایع تبدیلی و غذایی جهاد کشاورزی استان زنجان در این زمینه به خبرنگار فارس گفت: برای صدور مجوز واحد فرآوری گل محمدی در شهرستان سلطانیه مشکلی وجود ندارد و هر فردی که مجوز واحد فرآوری را درخواست بکند صادر می‌کنیم.

مشکلی برای صدور مجوز نیست

یوسفی به واگذاری زمین در شهرک صنعتی سلطانیه اشاره و اضافه کرد: واگذاری زمین توسط شهرک صنعتی سلطانیه برای استقرار واحد فرآوری انجام می‌شود و مشکلی در این رابطه وجود ندارد.

این در حالی است که بابایی در رابطه با واگذاری زمین توسط شهرک صنعتی سلطانیه اظهار داشت: من خودم زمین دارم، نمی‌خواهم خام فروشی کنم چرا که خام فروشی به ضرر بهره بردار است.

این درحالی است که مدیر صنایع تبدیلی و غذایی جهاد کشاورزی استان زنجان اذعان دارد، حتی اگر زمین برای خود کشاورز هم باشد مجوز واحد فرآوری را صادر می‌کنیم.

بابایی با اذعان به اینکه من زمین برای استقرار واحد فرآوری این محصول را دارم ولی منتظر صدور مجوز هستم، اظهار داشت: اگر سال گذشته برای مجوز صادر می‌شد، هزینه دستگاهی  که می‌خواستیم خریداری کنیم۳۰۰میلیون تومان بود، اما در حال حاضر قیمت دستگاه به یک میلیارد تومان رسیده است.

فعالیت ۵ واحد فرآوری گیاهان دارویی مجوز دار در زنجان

در ادامه مدیر صنایع تبدیلی جهاد کشاورزی استان زنجان با بیان اینکه در سطح استان ۵ واحد فرآوری گیاهان دارویی مجوز دار فعال وجود دارد، اضافه کرد: کشاورزان برای اخذ مجوز می‌توانند با مراجعه به سازمان نظام مهندسی استان درخواست و راهنمایی‌های لازم را در این زمینه دریافت کنند.

حسین بابایی که در مجموع ۸۷ هکتار زمین در اختیار دارد که از این میزان ۴۰ هتکار آن را به کشت گل محمدی اختصاص داده است که در صورت اخذ مجوز واحد فرآوری، قصد دارد ۳۰ هکتار زمین باقیمانده خود را تا پایان سال ۱۴۰۲ به کشت گل محمدی اختصاص دهد.

کارآفرینی برای ۱۶۰ نفر

بابایی که در هر هکتار ۴ هزار نهال گلدانی کاشته است که به گفته خودش در هر هکتار برای ۲۰ نفر که در مجموع ۱۶۰ نفر به طور مستقیم و برای ۱۰ تا ۱۲ نفر به طور غیرمستقیم اشتغالزایی ایجاد کرده است.

با این تفاسیر وی عزمش را جذب کرده که مجوز واحد فرآوری را اخذ کند که در این صورت این ظرفیت را دارد که نزدیک به ۱۰ تا ۱۲ نفر در این واحد به طور مستقیم فعالیت کنند.

بابایی در ادامه با بیان اینکه هر هکتار ۶ تا ۸ تن گل می‌دهد و اگر بحث اسانس را در نظر بگیریم تقریبا یک کیلو تا 1.250 کیلو گرم اسانس خالص می‌دهد که نسبت به شهرستان‌های طارم و ماهنشان ۶۵ درصد بیشتر است، گفت: این در حالی است که اصل اسانسی که در این منطقه استخراج می‌شود به خاطر وضعیت جوی، نسبت به اسانس کاشان ۱۸ درصد بالاتر است.

مدیر عامل مینو دشت اشراق همچنین از مسوولان خواستار برگزاری جشنواره گل محمدی در منطقه هم شد و اضافه کرد: از فرماندار شهرستان سلطانیه درخواست برگزاری جشنواره گل گیاه به مدت دو روز در منطقه را کرده‌ایم که اگر این اتفاق رقم بخورد، علاقمندان می‌توانند طی دو روز به صورت رایگان گل بچینند.

 

جشنواره گل محمدی را به فال نیک می‌گیریم 

محمد رضا براتی، فرماندار شهرستان سلطانیه  در رابطه با برگزاری جشنواره گل محمدی در این شهرستان به خبرنگار فارس گفت: نخست باید رصد کنیم تا میزان تولیدی این گل در شهرستان به دست بیاید تا ببینیم برای آوردن توریست و گردشگر ظرفیت کافی را دارد یا خیر.

وی ادامه داد: این برنامه‌ها را ما به فال نیک می‌گیریم و فراخوان هم می‌دهیم که علاقمندان از نقاط دیگر استان هم برای چیدن گل محمدی در منطقه حضور یابند، اما باید ببینیم ظرفیت تولیدی گل محمدی در منطقه چقدر است.

فرماندار شهرستان سلطانیه در رابطه با مشکل شرکت تعاونی مینو دشت اشراق مبنی بر اخذ مجوز واحد فرآوری اظهار کرد: ما هیچ مشکلی با این موضوع نداریم حتی استقبال هم می‌کنیم.

براتی گفت: حتی شهرک صنعتی سلطانیه  هم زمین برای واگذاری دارد و می‌توانیم زمین در اختیار علاقمندان به کشت این نوع گیاه دارویی قرار بدهیم.

فرماندار شهرستان سلطانیه با اشاره به اینکه مدیران شرکت تعاونی مینو دشت اشراق می‌توانند به اداره صمت سلطانیه مراجعه  و برای اخذ مجوز در خواست و مشورت‌های لازم را از همکاران اداره صمت دریافت کند.

لازم به ذکر است که سطح گلستان‌های گل محمدی در استان زنجان در سال ۱۴۰۰ ، ۲۹۶ هکتار و در سال جاری هم ۱۲۹ هکتار بود، که در مجموع تاکنون ۴۲۵ هکتار در سطح استان کشت گل محمدی انجام شده است.

 

تاکنون ۴۲۵ هکتار در سطح استان کشت گل محمدی انجام شده است

 عاطفه انجم شعاع، مدیر باغبانی جهاد کشاورزی استان زنجان در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در زنجان با اشاره به اینکه تا پایان ۱۴۰۰ حدود ۳۶۶ تن گل محمدی برداشت شده است، تصریح کرد:  انواع گل محمدی را می‌توان در کوهپایه‌ها، مناطقی با آب و هوایی خشک و نیمه خشک کشت کرد.

وی با بیان اینکه گیاه گل محمدی ارز آوری زیادی دارد به فرض اگر کیلویی ۳۰ هزار تومان در نظر بگیریم  ۱۱ هزار میلیون ریال از گل تر این محصول درآمد زایی خواهد داشت، گفت: گل محمدی تولیدی استان به استان‌های همجوار از جمله تهران، البرز، قزوین و اصفهان صادر می‌شود.

انجم شعاع با اشاره به حمایت‌های تشویقی جهاد کشاورزی از بهره‌برداران این گیاه، ادامه داد: یارانه غیر نقدی، تحویل نهال به کشاورزان و نیز تسهیلات بانکی کم بهره در سال‌های گذشته از جمله حمایت‌های تشویقی جهاد کشاورزی بوده است.

وی با بیان اینکه شرایط آب و هوایی در برخی نقاط استان برای این گیاه مناسب و صرفه اقتصادی بالایی دارد، اضافه کرد: معمولا ۴۰ درصد گیاه گلابگیری و مابقی به صورت گل تر به فروش می‌رسد.

 

گل محمدی در صنایع غذایی مصارف زیادی دارد

همان طور که می‌دانید گل محمدی جزء گیاهان دارویی بسیار ارزشمندی است که علاوه بر مصارف دارویی، درصنایع غذایی، آشامیدنی، در صنایع آرایشی و بهداشتی هم کاربرد دارد.

این گل خواص دارویی فراوانی از جمله در درمان افسردگی، استرس، سردرد، میگرن، سرفه، درمان مشکلات گوارشی و تقویت قلب کاربرد دارد، در همین رابطه شهلا پارسه، مجری گیاهان دارویی استان زنجان در گفت وگو با خبرنگار فارس با بیان اینکه ویتامین C موجود در این گیاه ، برای درمان و تسکین گلو و همچنین دفع خلت گلو و سینه استفاده و برای بهبود بیماری‌های تنفسی کمک‌های زیادی می‌کند، اظهار کرد: این گل یکی از گیاهان دارویی است که با توجه به شرایط جوی که در استان حاکم است، در بخش‌های وسیع این منطقه قابل کشت و کار است.

مجری گیاهان دارویی استان زنجان با اشاره به اینکه گل محمدی در صنایع غذایی مصارف زیادی دارد، افزود: گل محمدی کاملا یک گیاه کم توقعی است و شرایط نامساعد محیطی را می‌تواند تحمل کند، به همین خاطر کشت و کار این محصول توسط کشاورزان زنجانی روبه رشد و رغبت زیادی برای کشت این محصول دارند.

وی در پایان خاطر نشان کرد: مخصوصا در سال‌های اخیر که ما با محدودیت منابع آبی مواجه هستیم یکی از گزینه‌های بسیار مناسب وسازکار با شرایط جوی و منابع آبی استان برای کشت این محصول است.

گزارش: سوسن رحمانی

انتهای پیام/۷۳۰۲۱

منبع: فارس
شناسه خبر: 1101847