loader
01 فروردین 1402 - 15:06

رسیدگی به مشکلات حقوقی و قضایی ۴۱۰۰۰ مراجعه‌کننده حضوری در مرکز ارتباطات مردمی قوه قضائیه

مدیرکل ارتباطات مردمی قوه قضائیه از رسیدگی به مشکلات حقوقی و قضایی ۴۱ هزار نفر از مراجعان حضوری در مرکز ارتباطات مردمی قوه قضائیه در سال ۱۴۰۱ خبر داد.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، ارتباط مستقیم و بدون واسطه با مردم و تکریم ارباب رجوع از سیاست‌های قوه قضائیه در دوره تحول و تعالی است به همین منظور استماع بدون واسطه مشکلات حقوقی و قضایی مراجعان جهت رفع مشکلات مردم از عمده‌ترین وظایف مسئولان قضایی محسوب می‌شود.

پاسخگویی به درخواست‌های مردم از عمده‌ترین وظایف مسئولان قضایی محسوب می‌شود و توجه به خواسته‌های مشروع و به حق مردم و ارتباط مستقیم با آنان و ارائه پاسخ موثر به سؤالات آن‌ها همواره مورد تأکید است.

بر همین اساس ماهیت و ویژگی خاص اداره‌ی پاسخگویی این است که در تماس دائم با مردم باشد. بدین سان بیش از سایر ادارات و برخی نهاد‌های قضایی، عمده‌ترین مشکلات قضایی را استماع و به افراد، نهاد‌ها و مراجع ذیربط انتقال می‌دهد.

در مرکز ارتباطات مردمی قوه قضائیه بیشترین درخواست‌های مردمی دیدار و ملاقات با ریاست قوه قضائیه و مسئولین عالی قضایی است و بسیاری از مردم که خواستار دیدار با معاونان، مسئولین عالی رتبه و شخص رئیس قوّه هستند، به این اداره‌ی کل مراجعه می‌کنند و خواسته‌های خود را به قضات مستقر و یا کارشناسان حقوقی مطرح کرده و بسیاری از آن خواسته‌ها را جهت ضبط مطالب، به رشته‌ی تحریر در می‌آورند.  

گفتنی است که موارد مهم، قابل تأمل، چالشی و یا غامض به سمع و نظر مدیر کل ارتباطات مردمی یا استحضار رئیس حوزه ریاست قوه قضائیه می‌رسد. وجود این نهاد به منظور استماع، دریافت اطلاعات و بررسی معضلات مردم و متقابلاً تلقین حس اعتماد و اطمینان به مراجعین که نهادی برای گوش سپردن و شنیدن سخنان و دردودل‌های مردم بوده فی نفسه ارزشمند است.

با تأکید رهبر معظم انقلاب اسلامی در تاریخ 7 تیر 1400 در دیدار با رئیس و مسئولان قوه قضائیه و در ابلاغ مسئولیت رئیس قوه قضائیه بر ارتباط با متن مردم و حضور در میان آنان، مکاتبه‌ای با روسای کل دادگستری استان‌ها مبنی بر اعلام تعداد و اقدامات مربوط به ملاقات‌های مردمی مقامات قضایی استان‌ها با مردم صورت گرفت که به همین منظور ماهانه آمار گزارش ملاقات مردمی توسط اداره کل ارتباطات مردمی قوه قضاییه وصول و به رئیس قوه قضائیه ارسال می‌شود.

در این رابطه سید علی اصغر رفاهی؛ مدیرکل ارتباطات مردمی قوه قضائیه درباره گزارش در سال 1401 اداره کل ارتباطات مردمی قوه قضائیه، گفت:اهم خدمات ارائه شده در مرکز ارتباطات مردمی قوه قضائیه بدین صورت است که تعداد مراجعان حضوری (اداره پاسخگویی) 41 هزار نفر، درخواست‌ها در تارنمای اداره کل ارتباطات مردمی قوه قضائیه 90 هزار و 901 مورد، درخواست‌های مردمی (سامانه ارتباطات مردمی علیه (سامع)) 24 هزارو 843 مورد، درخواست‌های کتبی مردم 40 هزارو 916 مورد، پاسخ مراجع به مکاتبات 24 هزار و 608 مورد، پیگیری‌های تلفنی 987 ساعت، تعداد افراد ملاقات شده حوزه مدیریت و روسای ادارات 7 هزارو 899 مورد و مکاتبات مرتبط با سفر‌های استانی و بازدید‌ها 8 هزار و 843 مورد است.

برپایی میز خدمت در نماز جمعه تهران

وی افزود: طبق دستور رئیس حوزه ریاست قوه قضائیه در راستای خدمت‌رسانی به نمازگزاران تهرانی از ابتدای بهمن ماه 1400 هر هفته با هماهنگی ستاد اقامه نماز جمعه تهران میز خدمت دریافت تقاضا‌های مردمی به محضر ریاست قوه قضاییه در محل مصلی حضرت امام خمینی (ره) و یا در دانشگاه تهران تعبیه شده و هر هفته 2 تا 3 کارشناس از اداره کل در میز خدمت حاضر و به دریافت درخواست‌ها و ارشاد متقاضیان مشغول می‌شوند.

مدیرکل ارتباطات مردمی قوه قضائیه بیان کرد: درخواست‌های دریافت شده روز بعد کارشناسی و اقدام می‌شود و نتیجه از طریق پیامک به درخواست دهنده اطلاع‌رسانی می‌شود. تعداد درخواست‌های دریافتی در 11 ماهه سال 1401، 950 مورد بوده است.

ملاقات‌های مردمی با مسئولین عالی قضایی در اداره کل ارتباطات مردمی قوه قضائیه

مدیرکل ارتباطات مردمی قوه قضائیه عنوان کرد: پس از دستور ریاست قوه قضائیه در جلسه عالی مسئولین عالی قضایی در تاریخ 29 آذر 1400 مبنی بر حضور معاونین و روسای سازمان‌ها جهت حضور در اداره کل ارتباطات مردمی قوه قضائیه برای انجام ملاقات‌های مردمی، این امر از آذرماه 1400 اجرا شد و در همین راستا در 11 ماهه سال 1401، 587 دیدار مردمی صورت پذیرفت.

آمار گزارش ملاقات مردمی مقامات قضایی سراسر کشور

رفاهی اظهار کرد: بنا به تأکید مقام معظم رهبری در دیدار با رئیس و مسئولان عالی قوه قضائیه بر ارتباط با متن مردم و حضور در میان آنان، مکاتبه‌ای با رؤسای کل دادگستری استان‌ها مبنی بر اعلام تعداد و اقدامات مربوط به ملاقات‌های مردمی مقامات قضایی استان‌ها با مردم صورت پذیرفت؛ و ماهانه آمارگزارش ملاقات مردمی توسط اداره کل ارتباطات مردمی قوه قضائیه وصول و به رئیس قوه قضائیه ارسال می‌شود در همین راستا در 11 ماهه سال 1401 تعداد 1 میلیون و 991 هزارو 18 مورد ملاقات مردمی توسط مقامات قضایی سراسر کشور انجام شده که تعداد 154 هزار و 274 مورد متعلق به روسای کل دادگستری استان‌ها و تعداد 99781 مورد متعلق به دادستان‌های عمومی و انقلاب مراکز استان‌ها است.

گزارش تعداد پیام‌های درج شده در سامع

وی در پایان گفت: در 11 ماهه سال 1401، تعداد 24 هزارو 843 مورد درخواست مردمی در تارنمای «سامع» (سامانه‌ی اینترنتی اداره‌ی کل ارتباطات مردمی قوه قضائیه) ثبت شده است.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1102898